Analitycy z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewidują nie tylko wysoką inflację, ale również rosnące stopy bezrobocia oraz dalsze podwyżki stóp procentowych. Inflacja 2023 – prognozy zakładają, że szczytem inflacji będzie styczeń i luty 2023, a jej systematyczny spadek rozpocznie się pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Sprawdź, czy nowy rok przyniesie kolejne podwyżki stóp procentowych i jakiej inflacji można spodziewać się w 2023 roku.
Prognoza: stopy procentowe bez zmian do końca 2024. Co dalej?
Z powodu przywrócenia VAT na żywność oraz uwolnienia cen energii, gazu i ogrzewania. W oparciu o scenariusz kształtowania się cen energii na bazie przyjętego przez rząd projektu ustawy energetycznej bank centralny szacuje, że na koniec roku inflacja wzrośnie w okolice 5,5 proc.r/r. Takie są również prognozy ING. Według opublikowanego 14 listopada 2022 r.
Podwyżki cen prądu i gazu podbiją inflację. Ekonomiści pokazują wyliczenia
Instytut spodziewa się, że stopy procentowe w Polsce wzrosną w Wakacje w prywatnej willi z widokiem na Lanzarote luksusowego eskapady 2022 r. O maksymalnie 100 pb do 7,5 proc. Z obecnych 6,5 proc.
Prezes NBP przemówił. Pokazał mapę, która ma podważać zarzut z wniosku o Trybunał Stanu
Dla gospodarek rozwiniętych prognozowany jest spadek wzrostu PKB w 2023 r. Równocześnie około 90 proc. Gospodarek rozwiniętych odnotuje spadek wzrostu PKB w 2023 r. MFW obniżył prognozy wzrostu światowego PKB na 2023 r.
Złoty ma najlepszą serię w tym roku. Na horyzoncie kurs dolara niewidziany od prawie 3 lat
Niepewnością jest również skala wzrostu skłonności do oszczędzania gospodarstw domowych. “Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do końca 2024 stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwszych obniżek należy się spodziewać w drugim kwartale 2025, a łącznie w przyszłym roku stopy mogą spaść o pb” – piszą analitycy ING. I wskazują na “jastrzębi” ton konferencji Adama Glapińskiego. “Za stopniowym obniżaniem się inflacji przemawia spowolnienie wzrostu łącznego popytu w gospodarce, ograniczenie presji kosztowej ze strony rynku pracy, założone stopniowe obniżanie się cen surowców na rynkach światowych oraz ustępowanie cenowych efektów napięć w sieciach dostaw” – dodano.
Pomimo działań rządu nakierowanych na ograniczenie wzrostu cen energii i gazu, dynamika cen energii w br. Utrzyma się na podwyższonym poziomie. NBP nadal – mimo ATC Trader Forex Platforma handlowa bardzo dobrego od lat rynku pracy – oczekuje lekkiego wzrostu stopy bezrobocia. Ma urosnąć do 3,3 proc. W latach 2024 i 2025 z 2,9 proc. Notowanych obecnie.
- Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.
- Zarówno w II jak i III kwartale 2021 roku nastąpiła dalsza odbudowa konsumpcji, co było wspierane przez realizację odłożonego popytu.
- “Wynika z nakładania się w jednym czasie szeregu czynników o charakterze zewnętrznym i wewnętrznym. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienić należy rosnące dynamicznie ceny paliw i energii, co jest zjawiskiem globalnym i dotyczy większości rozwiniętych gospodarek” – czytamy dalej.
- R/r na koniec przyszłego roku, przy braku recesji w krajowej gospodarki.
Gorąco wokół przyjęcia euro w Polsce. Oberwało się ministrowi finansów od znanego ekonomisty
W raporcie NBP napisano, że w ślad za spadkiem inflacji, w horyzoncie projekcji dynamika nominalnych wynagrodzeń będzie obniżać się z obserwowanego obecnie dwucyfrowego poziomu (tempo wzrostu płac w dużej mierze determinuje inflację). “Scenariusz ten wspiera słabnąca presja płacowa, na co wskazują wyniki Szybkiego Monitoringu NBP. Presję płacową w horyzoncie projekcji będzie również łagodzić założona rosnąca obecność migrantów z Ukrainy i innych krajów na polskim rynku pracy oraz prognozowany wzrost stopy bezrobocia” — napisano. „Przyspieszenie wzrostu cen dóbr konsumpcyjnych wobec maja br. Wynikało przede wszystkim z oddziaływania czynników o charakterze podażowym i globalnym (wzrost cen gazu, węgla i ropy naftowej oraz części surowców rolnych), znajdujących odzwierciedlenie we wzroście dynamiki cen żywności i energii.
(zakładała 10,5 proc.) i 2024 r. (6,1 proc.) oraz taka sama jak teraz wobec 2025 r. NBP podał, że w horyzoncie projekcji przyjęto, że w kolejnych latach wsparcie rządowe polegające na ograniczaniu wzrostu cen energii elektrycznej dla podmiotów wrażliwych będzie stopniowo zmniejszane, a w przypadku cen gazu obowiązywać będzie jedynie do końca br. W związku z wyraźnym spadkiem cen tego surowca. Opublikowana dzisiaj projekcja inflacji nie obejmuje drugiej podwyżki stóp procentowych, ale uwzględnia już październikowy odczyt wskaźnika CPI. Jakie główne czynniki są motorem napędowym inflacji?
Inflacja 2023 – prognozy na przyszły rok to zapowiedź inflacji, której średnioroczny poziom wyniesie 14,5 proc. Ma to być już 7,5 proc. I chociaż analitycy wskazują, że podwyżki stóp procentowych NBP powoli dobiegają końca, Rada Polityki Pieniężnej nie zamierza ogłaszać zakończenia cyklu podwyżek.
Dodano jednak, że w przeciwnym kierunku będą oddziaływać niedobory kadrowe w niektórych branżach, a także dwukrotna podwyżka wysokości płacy minimalnej w 2024 r., wynosząca średniorocznie 20,5 proc. “Uwzględniając różnokierunkowe oddziaływanie powyższych czynników, realne wynagrodzenia w latach 2024— 2025 będą rosły średnio w tempie zbliżonym do tempa wydajności pracy, przyczyniając się do odbudowy realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych” — dodano. Dodano, że dynamika stanu kredytów mieszkaniowych – pomimo wyższego popytu związanego w szczególności z uruchomieniem tzw. Programu “Bezpieczny Kredyt” – była nadal ujemna (wyniosła ona minus 4,6 proc. r/r w trzecim kwartale wobec minus 5,6 proc. r/r w drugim kwartale i minus 5,3 proc. r/r w pierwszym kwartale br.), pozostając pod wpływem m.in. Zwiększonych nadpłat i wcześniejszych spłat kredytów złotowych oraz zmniejszającego się stanu kredytów walutowych. Do rewizji w dół inflacji bazowej w najbliższych kwartałach przyczynia się również niższy wzrost cen artykułów medyczno-farmaceutycznych, wynikający z objęcia od 1 września br.
Ale to i tak mniej niż oczekiwano w lipcu (odpowiednio 3,7 i 4 proc. w latach 2024 i 2025). Zadłużenie kredytowe gospodarstw domowych w III kwartale br. Rdr, po spadku o 4,5 proc. Rdr w II kwartale i 4,9 proc. W I kwartale br., w warunkach wyższego oprocentowania kredytów, niż średnio w poprzednich latach – wynika z opublikowanego w piątek raportu o inflacji NBP. Premier Mateusz Morawiecki już w połowie listopada zapowiedział, że 2023 r.
Członkowie RPP zapoznali się z nią już wcześniej – przed podjęciem decyzji ws. Stóp procentowych, które w listopadzie pozostały na Dollar Better Positioned for Stimulus with Euro: EUR/USD (EUR=X) niezmienionych poziomach. Ivan Boesky nie żyje. Zmarł w wieku 87 lat – podał Reuters, powołując się na dziennik “New York Times”.
Jak podano w lipcowym raporcie o inflacji, centralna ścieżka projekcji inflacji zakłada, że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniesie w tym roku 8,9 proc., w roku przyszłym spadnie do 7,5 proc., a w roku 2024 wyniesie 4,2 proc. Centralna projekcja wskazuje, że inflacja bazowa (nieuwzględniająca cen energii, żywności i paliw, które w dużej mierze kształtowane są na światowych rynkach) ma wzrosnąć w 2023 r. W latach 2024 i 2025 ma obniżyć się do odpowiednio 5,2 proc. To ważny wskaźnik, bo pokazuje dynamikę cen, na które bank centralny ma większy wpływ i obrazuje presję inflacyjną w kraju. Dla porównania inflacja bazowa w lipcowej projekcji była bardziej pesymistyczna co do 2023 r.